Spojil

Poloha: 
Spojil se nachází v rovinatém terénu 1 km východně od Pardubic a na východě sousedí s rozsáhlým lesem Dubina. 

Historie: 
Obec Spojil vznikla roku 1785, za vlády císařovny Marie Terezie. Pozemky na místě vysušených rybníků Spojil a Strejček byly tehdy rozděleny mezi 23 osadníků, kteří dali základ budoucí osadě. Hlavním zdrojem obživy místních lidí bylo původně zemědělství, teprve později začalo mnoho obyvatel dojíždět za prací do Pardubic, k nimž byl Spojil posléze přidružen. 

Současnost: 
Od roku 1992 je Spojil opět samostatnou obcí, která dobudovala inženýrské sítě a neustále rozšiřuje občanskou vybavenost. Působí zde řada spolků a obnovily se některé historické lidové tradice. Obec se může pyšnit rozsáhlým sportovním areálem, který může sloužit i lidem z širšího okolí. Nedaleko se nachází rovněž hipocentrum a jezdecký klub Apolenka, kde je možné se věnovat jezdeckému sportu. 

Pamětihodnosti: 
Jedinou památkou v obci je kaplička, kterou osadníci vybudovali v roce 1866. Je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie. Má malou věžičku se zvonkem, který je v současné době poháněn elektrickým proudem a třikrát denně zvoní. 

Osobnosti: 
Nejslavnějším rodákem obce Spojil byl tragicky zesnulý cyklistický závodník Josef Křivka, na jehož památku se dodnes pořádá jeden z nejzajímavějších pardubických cyklistických závodů, "Křivkův Memoriál". 

Kontakt na obecní úřad: 
Radka Ministrová, starostka obce 
Obecní úřad Spojil 
Na Okrajích 100 
Spojil 
530 02 Pardubice 

telefon: +420 461 100 077 
e-mail: info@spojil.cz