Červenec v Železnohorském regionu

ČERVENEC 2016 V ŽELEZNÝCH HORÁCH První prázdninový měsíc právě přichází a s ním řada tradičních kulturních a dalších společenských akcí. Průřezově „jde“ pestrý červencový program od letních středečních koncertů na náměstí v Přelouči, přes festival Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci a Kokofest v Kutílkově palírně Žlebské Chvalovice a též přes tradiční kulturní a zábavný program v Autokempu Seč (včetně pravidelného programu loutkového divadla) až po 10. ročník festivalu Lughnasad v Nasavrkách. Věříme, že dovolíte, abychom se blíže věnovali pozvánce na tento významný jubilejní festival.
POZVÁNÍ NA MEZINÁRODNÍ AKCI DO MĚSTA KELTŮ, MEDU A JEDLÝCH KAŠTANŮ
O jakou mezinárodní akci v našich „luzích a hájích“ se jedná? Ano, tušíte správně: Festival keltské kultury Lughnasad 29. 7. – 30. 7. 2016 v Nasavrkách, který je pořádán neziskovou organizací Boii, z. s. ve spolupráci řadou významných partnerů. Tímto způsobem jsou uchovávány a veřejnosti prezentovány keltské kořeny v Nasavrkách a okolí jako důležitá součást kulturního dědictví Evropy. Program je plánován vyváženě pro nasycení „ducha zábavy“ ve spojení s poznáním a vzděláváním a pro rozvíjení „ducha dobrovolnictví a občanské společnosti“. Na programu jsou koncerty, irské tance, přednášky, k vidění keltská řemesla – řemeslné workshopy, ale také soutěže pro děti a tradiční trhy na náměstí. Ohromeni budete oživlou keltskou vesničkou, dobovými kostýmy, ukázkami bitev, keltskou kuchyní a dalšími historickými „lákadly“. Tyto repliky a rekonstrukce dobových artefaktů, šperků, oděvů, nástrojů, zbraní, nádob atd. nás díky účinkování „nadšenců“ z různých sdružení, spolků, hudebních a tanečních skupin přenesou o 2500 let zpátky a podají tak svědectví o životě našich předků.
Přejeme vám krásné letní putování, ať již v „duchu historickém“ anebo v „duchu současném“ - na pestrých prázdninových akcích v našem Železnohorském regionu.