Září v Železných horách

Prázdniny končí a realita všedních školních dnů začíná. Je za námi horké léto, každý z nás má své vlastní originální zážitky. Protože „nic netrvá věčně“, spolu s koncem prázdnin se blíží i konec léta. Pojďme všichni společně nahlédnout do pozvánek na tradiční akce, které se konají v září a završují tak léto
V našem Železnohorském regionu se na řadě míst koná celá řada akcí – tradičních Svatováclavských slavností, posvícení a dalších (např. tradiční udílení cen za dabing v Přelouči či Chovatelská výstava ve Svinčanech). Tyto slavnosti se stávají tečkou za kulturními akcemi s letním sluncem ve znaku a startují podzimní společenskou sezónu, jejíž těžiště se pomalu přesouvá do vnitřních prostorů výstavních, tanečních a divadelních sálů. Jak víte, detailní program, který Vám tímto rádi připomínáme, je zveřejněn na webových stránkách MAS Železnohorský region www.zeleznohorsky-region.cz. Z množství akcí pro Vás vybíráme dvě tradiční akce, na které s dovolením přijměte naše pozvání – na 20. ročník Babího léta na Železných horách 2015 a na 2. ročník Choltických podzimních slavností.

Babí léto na Železných horách - 1. výlet za „polechtáním“ všech smyslů
Přijďte navštívit do areálu Autokempink Konopáč jubilejní 20. ročník prodejní výstavy výrobků a výpěstků podnikatelů regionu a to ve dnech 26. 9. a 27. 9. 2015.
Výstava je zaměřena na život a bydlení kolem nás. Tato akce má již 20letou tradici. Díky úsilí, zápalu několika hlavních nadšenců, zejména pana Bohumila Starého, se podařilo Babí léto na Železných horách vypracovat do současné podoby s bohatým programem, kdy má tato akce již „punc“ záruky kvalitní prodejní výstavy certifikovaných výrobků a specialit od místních výrobců a také již obecně tradiční akce s kulturním, sportovním i vzdělávacím programem, která dle slov pana Starého vytváří „pěkný konec léta“. „Dříve na naši akci navazovala výstava ve Svinčanech, letos to budou Choltické podzimní slavnosti dne 28. 9. 2015, jelikož jsou tyto akce akcemi MAS Železnohorský region, vytváří tyto zářijové akce (Konopáč a Choltice) pěkný závěr léta i prezentaci členů této organizace“. A co bude na programu?
V sobotu 26. 9. 2015 se od 10 hodin uskuteční slavnostní zahájení za účasti patronů a spolupořadatelů. Následovat bude vystoupení mažoretek, divadlo. Na Babím létě proběhne výstava soutěžních fotografií fotosoutěže „Co Vám vyrazilo dech“, soutěžní fotografie budou hodnotit návštěvníci a vyberou, tak tu nejlepší. Od 19h se můžete těšit na country kapelu. V neděli 27. 9. 2015 od 10 h je na programu ukázka činnosti Českého kynologického klubu z Heřmanova Městce, dále vystoupení mažoretek, koncert Pernštejnky, odpolední koncert žáků ZUŠ v Heřmanově Městci, těšit se můžete se svými ratolestmi na ukázku vybavení hasičů. Na závěr proběhne losování vstupenek a předání 10 cen. V průběhu celé akce můžete ochutnat pro toto období typické - burčák, mošt a další chutné a zdravé občerstvení regionálních výrobců – zahrádkářské produkty, med, medovinu, pekařské speciality, sýry. Je také dost pravděpodobné, že budete okouzleni dalšími regionálními výrobky od našich regionálních výrobců – výrobky ze slámy, košíky, výrobky z perníku, řezbářské výrobky a mnoho dalších.

Choltické podzimní slavnosti - 2. výlet za „polechtáním“ všech smyslů
Na předchozí akci Babího léta plynule navazují Choltické podzimní slavnosti dne 28. 9. 2015, na které vás též srdečně zveme. Akce se koná od 10 – 16 hodin. Choltické podzimní slavnosti aneb návrat ke kořenům – tajemství, chutě a vůně místních výrobků. Tento prodejní jarmark regionálních výrobců má také bohatý doprovodný program, který ocení jak dospělí, tak děti. Každý z regionálních výrobců bude mít k dispozici tvořivou dílničku, kde si dané řemeslo mohou vyzkoušet nejen děti, ale jistě rádi vyzkouší i dospělí. Budou zde stánky - Matajula - tvořivá dílna s odlitky, Momo Chrudim - dílna s tvořením z ovčí vlny, Agentura Ventura - stezka Rytíře Sekolíka - výroba křížal, moštování, Eva Mašínová - tvoření pro radost - keramická dílna, Jana Beránková - podkovičky a rybky z drátků, Aleš Kulhánek - tvoření z vosku a hračky ze slámy, Josef Raba - pečení domácích koláčů a Choltická zabíjačka - ukázka postupů zabíjačky, možnost vyzkoušet výrobu jaternic, možnost zakoupení hotových výrobků s sebou domů. V průběhu celého dne bude probíhat vystoupení Choltických písničkářů, dále výstava traktorů, které si děti jistě rádi „prolezou“. Hlavní organizátor a propagátor Choltických podzimních slavností - pan Josef Raba to vyjádřil „všeříkajícími slovy“ - „jedná se o akci takového rázu, kdy si všichni budou mít možnost uvědomit, že k tomu, aby bylo jablko, nestačí prodejní regál supermarketu, ale hlavně země, voda, vzduch, slunce, strom, včela ... A spousty poctivé práce dobrých lidí. Vše je propojené se vším - takže: Vítejte i Vy aneb Návrat ke kořenům“.
Železnohorský region si dovoluje připojit se k těmto slovům pozvání. Vaše smysly budou na těchto akcích příjemně obohaceny a „polechtány“. Přijďte na obě tradiční akce a přesvědčte se sami.