Archeologický klub informuje

Archeologický kroužek v Příboře se mění na Archeologický klub v Příboře. Tato změna názvu naší společenské organizace byla navržena a schválena na výroční členské schůzi AK dne 2. 2. 2006. Archeologický klub bezprostředně navazuje na činnost a tradice archeologického kroužku; stanovy a obsazení výboru zvolenými členy výboru z minulého roku zůstává stejné.
Po úvodní části schůze byla předsedou J. Divišem AK zhodnocena bohatá činnost AK za rok 2005.
Velmi stručně lze toto shrnout do následujících bodů:
1. Do publikační činnosti patří 5 odborných článků v Archeologii Moravy a Slezska - 2005 (J. Diviš a D. Fryč) a několik příspěvků v periodickém tisku (Měsíčník města Příbora a jiné).
2. Úzká spolupráce s odbornými pracovníky Moravského zemského muzea v Brně, s archeology muzea v Novém Jičíně i jinými odbornými pracovišti.
3. Poskytování informací a zapůjčování nalezeného archeologického materiálu k odbornému zpracování studujícím archeologii (kamenná industrie z Fulnecka a Bílovecka R. Jelínkové pro magister. studium), historii a profesionálním archeologům (kamenná industrie z Kobylanky od Hranic Dr. Petru Kostrhunovi. z Moravského zemského muzea v Brně).
4. Zapůjčení archeologických nálezů pro stálejší expozice (J. Diviš - muzeu Fojtství v Kopřivnici, jedná se o nálezy z několika kopřivnických lokalit).
5. V loňském roce pokračoval povrchový archeologický průzkum, jednak kolektivně členy výboru AK (3 zájezdy do okolí Lipníku n. B. a Fulneku), daleko častěji pak individuálně a to při více než 120 vycházkách ( okolí Příbora, Kopřivnice a Štramberku, Bílovce, Fulneku, N. Jičína, Hranic, Lipníku nad Bečvou, Kněžic okr. Třebíč, Jevišovic a Střelic, okr. Znojmo).
6. Práce ve výboru ČAS, pobočky pro severní Moravu a Slezsko a v redakční radě AMS.
7. Výstava v kostele Sv. Kříže v Den otevřených dveří.
8. Příborští archeologové ve Slovníku archeologů Čech, Moravy a Slezska od Karla Sklenáře. O této knize informoval podrobněji Mgr. L. Diviš v únorovém čísle Měsíčník města Příbora.
Plán činnosti pro rok 2006 prezentujeme opět jen "bodově".
1. Účast členů výboru na setkání České archeologické společnosti, pobočky pro severní Moravu Slezsko (poslední květnová sobota v Kopřivnici) a na připravované archeologické expozici této organizace v Muzeu Fojtství (duben) v Kopřivnici, práce ve výboru pobočky a v redakční radě AMS.
2. Pokračování v povrchových archeologických průzkumech v okolí Příbora i na jiných lokalitách bývalých okresů N. Jičína, Přerova, Znojma, Třebíče, individuálně i kolektivně (zájezdy).
3. Další spolupráce s předními moravskými archeology, odbornými pracovníky muzeí, ČSA pobočka pro SM a Slezsko, kulturním úsekem Městského úřadu v Příboře).
4. Archeologická výstava v kostele Sv. Kříže (září - členové výboru).
5. Archeologická přednáška na ZŠ v Hladkých Životicích (v červnu - D. Fryč,).
6. Vypracovávání dalších příspěvků pro odborné publikace, např. AMS a v periodickém tisku (J. Diviš, D. Fryč).
7. Jednání s představiteli města o naplánovaných archeologických přednáškách v Příboře a okolních vesnicích.
8. Ochrana kulturních památek.
Schůze AK byla ukončena diskusí a ukázkou několika nejzajímavějších archeologických nálezů z minulého roku.

Člen výboru ČAS, pobočky pro severní Moravu a Slezsko a předseda Archeologického klubu v Příboře Jan Diviš