Členské fórum A.T.I.C. ČR s vůní medu a perníku

Ve dnech 20.-21.října 2005 se v sídle Asociace turistických informačních center České republiky v Perníkové chaloupce u Pardubic uskutečnilo podzimní členské fórum této organizace, které je nejvyšším orgánem profesního sdružení (cechu) turistických informačních kanceláří.
Od 11 hodin zasedla ke svému jednání v zasedací místnosti sekretariátu Rada A.T.I.C. ČR, která zevrubně prodiskutovala veškeré provozní záležitosti Asociace a věnovala se i programu oficiální části členského fóra.
Rada Asociace turistických informačních center (A.T.I.C. ČR)
Z jednání Rady A.T.I.C. ČR
Mezitím již přijížděli zástupci turistických informačních center z různých koutů České republiky. Byli přivítáni stylově nikoliv chlebem se solí, ale perníkem a medem. Pak mohli využít kočáru s koňským zpřežením k obhlídce okolí či k dopravě na oběd a ubytování. Čas zbyl pouze na stručné seznámení se s Vyhlídkou na Smolíčkova jelena, Saní pro Mrazíka, 13.komnaty - klenotnice a Turistického informačního centra Děda Vševěda v Perníkové chaloupce. Zde v Rytířském sále také proběhla prezence účastníků s nezbytnými formalitami.
Členské fórum Asociace turistických informačních center (A.T.I.C. ČR)
Část účastníků před Perníkovou chaloupkou
Oficiální část jednání členského fóra se uskutečnila v bílé budově u Perníkové chaloupky. Plénum členů zvolilo všechny komise a pak již prezident Miroslav Foltýn přednesl Zprávu o činnosti A.T.I.C. ČR za rok 2005 a představil metodickou příručku Abeceda turistického informačního centra. Následovaly zpráva o stavu členské základny a průběžná zpráva o hospodaření Asociace, které přednesl ředitel sekretariátu Luděk Šorm. Členské fórum odsouhlasilo návrh rozpočtu A.T.I.C. ČR na rok 2006, který přednesl Jan Matouš. Vzhledem k rezignacím v Radě tohoto profesního cechu se o přestávce uskutečnili doplňující volby za kraj Vysočina (Jaroslava Michalcová z IC Nové Město na Moravě) a za Karlovarský kraj (Martin Mahdal z IC Mariánské Lázně).
Po přestávce se rozvinula živá diskuse, v níž dominoval zájem o školení zaměstnanců TIC a vzájemná výměna zkušeností s financováním TIC krajskými úřady. Hovořilo se o nové podobě zpravodaje na internetu, o probíhající certifikaci dle západoevropských norem kvality ISO,... Rozdílné názory jsme slyšeli na současnou úroveň prestiže Asociace turistických informačních center (O.Kuchař hovořil o ústupu z pozic..., oponoval M.Foltýn), opět bylo otevřeno téma společného infosystému. Po vystoupení hostů bylo schváleno usnesení.
Svět skřítků a strašidel
Ze Světa skřítků a strašidel v Perníkové chaloupce
Doprovodný program členského fóra zahájil Luděk Šorm, který nejprve pohovořil o záměrech a současném stavu přípravy turistického produktu "Perníkové hejtmanství", a potom přítomné pozval k návštěvě "Světa skřítků a strašidel", "Vězení pro zloděje perníku" a "Muzea perníku a pohádek" v Perníkové chaloupce. Účastníci absolvovali nejenom výklad o historii pardubického perníku, ale také diskutovali o podstatě pohádky O perníkové chaloupce, prošli pohádkovým lesem až do "Perníkářské dílny Ježibaby". Odměnou za zaklepání na dveře provozovny, pozdravení a poprošení jim byl výborný medový perníček z rukou samotné Ježibaby. Nejodvážnější mohli nahlédnout i do připravovaného Pekla, Nebe i Ráje, kde v příštím roce Jeníčkové a Mařenky budou moci obdivovat strom Perníkovník.
Členské fórum Asociace turistických informačních center (A.T.I.C. ČR)
Jan Honza Lušovský
Večerní program odstartovala muzika folklorního souboru Baldrián, kterou stylově vystřídal humorista Jan Honza Lušovský (krásné jméno!) se svými pohádkovými obrázky a kapela Bravo, Marie! Hrála střídavě s Baldriánem ( a také společně) k tanci i poslechu a příjemné zábavě, v níž nechyběla ani tradiční tombola s opravdickou Perníkovou chaloupkou (nejčastěji byla propagována Olomouc, nejvíce předmětů se zřejmě přestěhovalo do Plzně). Ačkoliv jídla a pití bylo dostatek, nad ránem přišel k chuti i špekáček upečený na "Ohništi pro 12 měsíčků".
Členské fórum Asociace turistických informačních center (A.T.I.C. ČR)
Dopoledne bylo věnováno speciální prohlídce státního hradu Kunětická hora, který je národní kulturní památkou, avšak od října do dubna je veřejnosti uzavřen. Na hrad navazuje obora a jízdárna pod Kunětickou horou. Spolu s Perníkovou chaloupkou tvoří atraktivní základ stále rostoucího turistického produktu "Perníkové hejtmanství".
Členské fórum Asociace turistických informačních center ČR se nepochybně (také díky dobrému počasí) vydařilo. Bylo jiné než všechny předešlé. Účastníci nechali doma společenské oděvy a přijeli jako sportovci či turisté, program byl neformální a veselý a přinesl praktické návody pro tvorbu turistických produktů a pro činnost informačních center. Všem, kteří se na jeho hladkém průběhu podíleli, patří naše poděkování.

Luděk Šorm